Hyperloop – oto przyszłość transportu na świecie (ZDJĘCIA)

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2013 08:19
Hyperloop - koncepcja kapsuły, Fot. Teslamotors.com

Amerykański miliarder zamierza zrewolucjonizować sposób podróżowania. Elon Musk, założyciel takich firm jak PayPal czy SpaceX, ujawnił dzisiaj projekt sieci rur z przemieszczającymi się w środku kapsułami.

Dzięki nowej metodzie podróżowania podróż z San Francisco do Los Angeles trwałaby zaledwie pół godziny.

Inżynier ujawnił projekt systemu transportu „Hyperloop” w portalu Twitter. Napisał tam po prostu: „Pracowałem przez całą noc nad „Hyperloop” (...). Mam nadzieję, że nie ma za dużo błędów”, a potem dodał jeszcze link do szczegółowych planów przedsięwzięcia.

Projekt Elona Muska to po prostu rura, w której panowałoby bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. Przypominałoby to trochę używaną niegdyś pocztę pneumatyczną, z tą jednak różnicą, że w rurze poruszałyby się pokaźnych rozmiarów kapsuły z kilkudziesięcioma pasażerami.

Według wynalazcy, zbudowanie tego typu linii między San Francisco a Los Angeles kosztowałoby do siedmiu i pół miliarda dolarów. Podróż między odległymi o 550 km miastami trwałaby tylko pół godziny.

Krytycy tego projektu twierdzą, że próżniowa rura byłaby zbyt łatwym celem dla terrorystów.

Elon Musk dodał, że jego projekt ma charakter otwarty i że inni specjaliści mogą się do niego przyłączyć, by - jak napisał - „pomóc w doprowadzeniu „Hyperloop” od pomysłu do rzeczywistości”. 

Źródło: IAR